Funkcjonalna, stylowa jadalnia – jak ją zaaranżować?

09-10-2018

Jadalna jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. W niej spożywamy posiłki, ale również po prostu spędzamy czas z rodziną na rozmowach. Ważne jest to, aby była urządzona nie tylko stylowo, ale co ważniejsze praktycznie, abyśmy chętnie spędzali w niej czas. Jak urządzić jadalnię? 

Zaplanowanie przestrzeni

Obecnie większość domów posiada otwartą przestrzeń dzienną, co oznacza, że kuchnia, salon i jadalnią są ze sobą połączone. Najważniejszą kwestią będzie w tym wypadku zaplanowanie przestrzeni, w której postawimy stół oraz krzesła. Projektanci wnętrz zalecają urządzenie jadalni pomiędzy kuchnią a salonem, to najbardziej optymalne i wygodne rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na odległości, w jadalni powinniśmy móc bez problemu się poruszać. Odległość pomiędzy stołem a ścianą powinna wynosić co najmniej 80 cm. Natomiast, aby można było swobodnie usiąść za stołem i zjeść obiad potrzeba minimum 60 cm szerokości pomiędzy krzesłami. 

Wybór stołu i krzeseł

Stoły i krzesła do jadalni to najważniejsze elementy wyposażenia w jadalni. Na takich meblach z pewnością nie warto oszczędzać, gdyż powinny posłużyć nam na długi czas. Obecnie najpopularniejszych rozwiązanie są stoły rozkładane, które na co dzień zajmują niewiele miejsca, ale w razie większej liczby gości, można je rozłożyć i uzyskać dużo większy blat. To bez wątpienia bardzo praktyczna opcja sprawdzająca się w momencie, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca do zagospodarowania. Jeżeli chodzi o krzesła można je kupić w komplecie, ale dobrać każde z osobna, co ciekawe wcale nie muszą być takie same, ważne aby po prostu współgrały ze style, w którym urządzamy strefę dzienną. Stylowe zestawy stoły i krzesła można znaleźć w salonach meblowych stacjonarnie, jeżeli jednak zależy nam na bardziej designerskich modelach, warto przejrzeć sklepy internetowe. W sieci wybór jest dużo większy, niż stacjonarnie, można wybrać naprawdę niepowtarzalne, nowoczesne zestawy stoły i krzesła, które dodadzą całej aranżacji charakteru. 

Jakie dodatki?

Dodatki to bardzo ważny element wystroju jadalni, to od nich tak naprawdę zależy efekt końcowy. W pierwszej kolejności należy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu nad blatem, odpowiednio dobrana lampa lub lampy z pewnością dodadzą całej aranżacji charakteru. Kolejna bardzo ważna rzecz to tekstylia, czyli obrus, podkładki pod talerze, bieżnik czy zasłony. Najlepiej ograniczyć się do jednego koloru albo wybierać tekstylia o podobnych barwach. Maksymalnie można zastosować dwa kolory, jeżeli chodzi o faktury, to wybierajmy takie, które będą do siebie pasować.

Pamiętajmy, że z dodatkami bardzo łatwo można przesadzić, dlatego trzeba zachować zdrowy rozsądek oraz umiar. Dopasowanie dodatków do wnętrza wcale nie jest takim prostym zadaniem, jak może się wydawać, dlatego warto poświęcić na ich wybór nieco więcej czasu oraz dobrze zaplanować zakupy. W jadalni nie trzeba gromadzić zbyt wielu rzeczy, przestrzeń powinna być jak najbardziej przestronna i przytulna, aby każdy czuł się w niej komfortowo i chciał spędzać w niej czas.