Jak urządzić jadalnię? pomagamy wybrać stół i krzesła

26-10-2018

Jadalnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w domu, w tym miejscu spożywamy posiłki z rodziną i wspólnie spędzamy czas. To, dlatego warto urządzić ją stylowo, ale równocześnie praktycznie i nowocześnie. Od czego zacząć?

Otwarta przestrzeń

Obecnie bardzo modnym rozwiązaniem są otwarte przestrzenie, w tym wypadku łączy się kuchnię z salonem i jadalnią. Tak zaaranżowana strefa dzienna jest przestronna, ale trzeba dołożyć starań, aby wszystkie elementy do siebie pasowały. Kuchnia, jadalnia oraz salon muszą być urządzone w podobnym stylu, powinny mieć elementy wspólne, dzięki którym cała aranżacja będzie spójna. Oczywiście wcale nie oznacza to, że każdy element wyposażenia musi być identyczny, ważne jest to, aby przestrzeń była urządzona w podobnym stylu. Jadalnia zazwyczaj jest w tym wypadku łącznikiem pomiędzy kuchnią a salonem. 

Wyposażenie do jadalni

W otwartych przestrzeniach wyposażenie do jadalni zazwyczaj ogranicza się wyłącznie do stołu i krzeseł. Obecnie nowoczesne zestawy stoły i krzesła można znaleźć praktycznie w każdym salonie meblowym. Jeżeli zależy nam na niepowtarzalnym, oryginalnym wyposażeniu, można zdecydować się na zakupy w sieci. W sklepach internetowych przeważnie wybór jest dużo większy, niekiedy można trafić również na promocje. Jeżeli chodzi o zakup stołu ważne, aby posiadał odpowiedni rozmiar oraz kształt, najlepiej sprawdza się modele prostokątne, one będą zajmować jednak sporo miejsca. Jeżeli mamy do zagospodarowania niewiele przestrzeni, warto pomyśleć o stole rozkładanym, który będzie można rozłożyć w przypadku, gdy zaprosimy gości. Krzesła powinny być przede wszystkim wygodne, ale wcale nie trzeba kupować ich w kompletach. Gdy lubimy trochę ekstrawagancji we wnętrzach, można wybierać modele o różnym designie. Takie rozwiązanie aranżacyjne jest obecnie dość popularne. Stylowe zestawy stoły i krzesła to podstawa w jadalni, warto zainwestować w wyposażenie z wyższej półki, które bez wątpienia dużej posłuży. Najlepiej stawiać na materiały naturalne np. drewno, które można poddać w razie czego renowacji. 

Funkcjonalność

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest urządzenie jadalni pomiędzy kuchnią, a salonem. Trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach – po pierwsze każda osoba potrzebuje minimum 60 cm szerokości przy stole. Po drugie nie warto ustawiać pod stołem dywanu, gdyż jest to bardzo niepraktyczne, szczególnie jak wśród domowników są małe dzieci. Po trzecie – styl jadalni musi współgrać z salonem i aneksem kuchennym. Dobrym pomysłem jest ustawienie stołu przy oknie, dzięki temu będziemy mieć do dyspozycji dużo światła dziennego oraz świeżego powietrza. 

Wspólne pożywanie posiłków to bardzo ważna rzecz, szczególnie w polskiej tradycji. Warto urządzić jadalnię tak, aby można było w niej miło spędzić czas z rodziną oraz znajomymi w komfortowych warunkach. Przestrzeń powinna być przestronna oraz urządzona przytulne i praktyczne. Nie tylko wyposażenie jadalni jest ważne, dużą rolę odgrywają również dodatki, pamiętajmy o odpowiednim dobrze zasłon, obrusów czy wazonu, do którego wstawimy świeże kwiaty.