Jaki stół do jadalni kupić?

02-10-2018

Jadalnia to dość istotne pomieszczenie w domu, szczególnie w odniesieniu do polskiej tradycji. Przy stole nie tylko spożywamy posiłki, ale również spędzamy czas z rodziną czy znajomymi, zacieśniamy więzi, odpoczywamy w gronie najbliższych. Stół to zdecydowanie najważniejszy element jadalni, dlatego trzeba wybrać taki, który będzie praktyczny, ale równocześnie stylowy.

Jaki kształt stołu?

To czy zdecydujemy się na stół prostokątny, okrągły, kwadratowy czy rozkładany w dużej mierze będzie zależeć od przestrzeni, jaka mamy do zagospodarowania. W przypadku posiadania dużej, przestronnej przestrzeni można wybrać praktycznie każdy model stołu. Jeżeli jednak metraż jest niewielki, trzeba brać pod uwagę wielkość oraz kształt stołu. Obecnie większość nowoczesnych domów jest zaprojektowanych tak, że strefa dzienna stanowi otwartą przestrzeń. Tak, więc kuchnia, salon oraz jadalnia są ze sobą po prostu połączone. Jadalnia powinna znajdować się pomiędzy kuchnią a salonem. 

Kwadratowy czy okrągły?

Dość uniwersalne będą stoły kwadratowe, one idealnie sprawdzą się dla dwóch lub czterech osób. Jeśli nie przyjmujemy w domu gości i nasza rodzina liczy nie więcej, niż cztery osoby, można wybrać taki model stołu. Bardzo elegancko będzie prezentować się w jadalni również stół okrągły, on nie zajmie wiele miejsca, jednocześnie pomieści sporo osób. Dobrze sprawdzi się w przypadku otwartych przestrzeni. Stoły okrągłe nie są wprawdzie tak popularnie jak kwadratowe czy prostokątne, jednak bez wątpienia warto wziąć je pod uwagę, ponieważ wyglądają bardzo elegancko, nietuzinkowo i dzięki nim można zaoszczędzić sporo miejsca. Dużą zaletą takich stołów jest brak ostrych kantów, które są dość niewygodne i mogą być niebezpieczne dla małych dzieci.

A może rozkładany?

Stół rozkładany to zdecydowanie najbardziej funkcjonalne rozwiązanie i warto zdecydować się na jego zakup, jeżeli mamy ograniczone możliwości przestrzenne, albo często przyjmujemy gości lub mamy liczną rodzinę. Stół rozkładany na co dzień nie zajmuje wiele miejsca, ale po rozłożeniu tworzy duży blat, dzięki temu każdy z gości będzie mógł w komfortowych warunkach zjeść przygotowany przez nas posiłek.

Gotowe zestawy - stoły i krzesła

Obecnie w salonach meblowych można znaleźć nowoczesne zestawy stoły i krzesła, zazwyczaj jest to wyposażenie w dość tradycyjnym wydaniu. Jeżeli zależy nam na oryginalnej aranżacji jadalni, warto szukać wyposażenia w sklepach internetowych, gdzie wybór jest dużo większy, niż stacjonarnie. Tam można znaleźć stylowe zestawy stoły i krzesła o ciekawym designie i w lepszej cenie. Ważne jest to, aby wystrój jadalni współgrał z aranżacją kuchni oraz salonu, jeśli stanowią wspólną strefę dzienną. Oczywiście nie trzeba ograniczać się do identycznego wyposażenia czy kolorów, ale należy zachować podobną stylistykę, barwy oraz faktury, aby całość prezentowała się spójnie. 
Urządzenie jadalni nie jest takie proste, jak może się wydawać, ale warto dołożyć starań, aby ta strefa wyglądała elegancko i co ważniejsze była praktyczna.