Jakie krzesła wybrać do jadalni?

02-01-2019

Jadalnia to miejsce w którym rodzina spędza bardzo dużo czasu i to nie tylko podczas wspólnych posiłków. Często przyjmuje się tam gości, czy po prostu spędza czas na rozmowach, grach, czytaniu. Dlatego ważne jest by wystrój jadalni był przytulny, a meble wygodne. W jadalni powinien być stół, który pomieści wszystkich domowników, a w razie potrzeby i gości. Jednak jeśli zależy nam na tym by domownicy chętnie spędzali przy nim czas, to niezwykle ważny jest dobór krzeseł. Podpowiadamy, jakie krzesła wybrać do jadalni?

 

Ładnie czy wygodnie?

Idealne krzesła oczywiście będą pasować stylistycznie nie tylko do stołu i do wystroju całego wnętrza, ale przede wszystkim będą wygodne. Stoły bardzo często sprzedawane są wraz z sugerowanymi krzesłami. Jednak takie rozwiązanie nie każdemu musi każdemu pasować. Często nie odpowiada nam stylistyka, lub zwyczajnie nie siedzi nam się wygodnie na takim krześle. W takiej sytuacji możemy dobrać dowolne inne krzesła, pasujące kolorem i stylistyką do wybranego stołu. Wybierając krzesła do jadalni, powinniśmy też zwrócić uwagę na ich ergonomię, podobnie jak w przypadku foteli biurowych, krzesła do domu powinny mieć konstrukcję, która pomoże w zachowaniu przybliżonych fizjologicznych krzywizn kręgosłupa – lordozy i kifozy. Dlatego, jeżeli zależy nam na wygodnych krzesłach, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na:

- oparcie - jego wysokość i kąt nachylenia;
- siedzisko - jego głębokość i wysokość osadzenia.

Wbrew pozorom o wygodzie krzesła nie przesądza to czy krzesło zostało odpowiednio miękko obite, a decydujące są właśnie powyższe argumenty. Przyjrzyjmy się im po kolei.

 

Jakie powinno być oparcie krzesła?

Dobre krzesło powinno mieć odpowiednio wyprofilowane oparcie, które umożliwia utrzymywanie ciała w neutralnej pozycji, czyli takiej, w której kręgosłup zachowa swój naturalny przebieg bez dodatkowego napinania mięśni. Ale to nie wszystko, krzesło powinno też być stabilne, czyli mieć odpowiednio położony główny środek ciężkości. Tylko prawidłowo zaprojektowane gabaryty oraz rozstaw elementów sprawi, że taki mebel będzie nie tylko wygodny, ale i bezpieczny.

 

Jakie siedzisko będzie najbardziej wygodne?

Odpowiednia wysokość umiejscowienia siedziska oszczędzi nam sporego dyskomfortu podczas siedzenia. Zbyt wysokie siedzisko krzesła może powodować problemy z krążeniem i nieprzyjemne mrowienie kończyn. Dodatkowo brak możliwości wygodnego oparcia stóp niepotrzebnie obciąża inne partie ciała. Natomiast zbyt nisko umiejscowione siedzisko może z czasem prowadzić do bólu w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa. Optymalnie umiejscowione siedzisko powinno się znajdować od 3 do 5 cm poniżej zgięcia podkolanowego osoby siedzącej. 

Do bólów kręgosłupa oraz zbędnego napięcia innych części ciała może też prowadzić zbyt głębokie lub zbyt płytkie siedzisko. W sytuacji idealnej głębokość siedziska powinna być taka, by z przodu poza siedziskiem wystawała ok. 1/3 długości uda. 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jak i przy każdym innym zakupie kupując krzesła do jadalni warto zwracać uwagę na jakość wykonania jak i jakość użytych materiałów. Jeżeli krzesła mają służyć nam długie lata nie warto na tym oszczędzać. Ciekawą ofertę krzeseł do jadalni i nie tylko można obejrzeć między innymi pod naszym adresem: http://meble-lawi.pl