Stół i krzesła w nowoczesnym domu

17-12-2018

Na przestrzeni lat wystrój wnętrz przechodził wielokrotne metamorfozy. Jednak niezależnie od panującej mody zawsze w mieszkaniach znalazło się miejsce na stół i krzesła. Są to elementy wykorzystywane nie tylko w typowej jadalni, ale też salonie bądź kuchni. Jakie jest nowoczesne spojrzenie na stół i krzesła?

Minimalistyczna forma

Jedną z cech nowoczesnego wystroju wnętrz jest minimalizm. Może się on odznaczać między innymi w prostej formie mebli. Kształt opierająca się na kątach prostych i prostych liniach kojarzy się nam z porządkiem i ładem. Takie wzornictwo jest uniwersalne i łatwo można je wkomponować w naszym mieszkaniu.

Naturalne materiały

Triumfy święci też myśl ekologiczna, a więc korzystanie z naturalnych surowców. Meble wykonane z prawdziwego drewna, nie tylko świetnie wyglądają, ale również cechują się dużą wytrzymałością. Najchętniej wybierane są te w kolorach naturalnego drewna, od jasnego dębu, po ciemny mahoń, ale bez trudu możemy znaleźć też wersje w innych kolorach.

Wygoda

W nowoczesnym mieszkaniu chodzi przede wszystkim o praktyczne rozwiązania. Dlatego meble projektowane są z myślą o wygodzie użytkowników. Odpowiednio wyprofilowane krzesła wspierają kręgosłup podczas siedzenia i pozwalają przetrwać nawet długie rodzinne spotkania.

Łączenie elementów

Najprościej jest, gdy kupujemy od razu cały zestaw składający się ze stołu i krzeseł. A jeśli nie? Jakie krzesła do ciemnego stołu? A jaki stół do jasnych krzeseł? Nie ma na te pytania prostych odpowiedzi. Współczesna moda pozwala na odrobinę szaleństwa w kwestii łączenia mebli.

Jeśli nie boimy się odważnych połączeń, możemy mieszać ze sobą style. Na przykład wybrać prosty stół, a do niego ozdobne krzesła. Ważne by całość była spójna, a można to osiągnąć przez jakiś element łączący. Może to być taki sam kolor mebli przy ich zróżnicowanym kształcie lub podobny wzór, ale w różnych kolorach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do ciemnego stołu dobrać jasne krzesła, o ile są one utrzymane w tej samej stylistyce.

Dopasowanie stołu z krzesłami do reszty mieszkania

Stworzony przez nas zestaw stołu z krzesłami musi też współgrać z resztą pomieszczenia. Jednym z czynników, jaki należy wziąć pod uwagę jest dostępna przestrzeń. Ciemne kolory mebli i masywna konstrukcja sprawdzą się jedynie w dużych pomieszczeniach, a w małych będą zbyt przytłaczające. Podobnie "lekkie" jasne meble mogą wydawać się zbyt drobne do ogromnego pokoju, a w małym będą w sam raz.

Kolor stołu i krzeseł powinien też być dostosowany do ilości światła w mieszkaniu. Ciemne kolory przy braku odpowiedniego oświetlenia będą przygnębiające, z kolei jasne pozwolą rozświetlić ciemne zakamarki.

Aspekt praktyczny

Nawet jeśli podobają nam się krzesła obite materiałem, ale posiadamy małe dzieci lub zwierzęta w domu, mogą się one nie sprawdzić. W takich wypadkach lepiej postawić na prostsze w czyszczeniu modele lub zainwestować w pokrowce na krzesła. Podobne ryzyko kryje się w ciemnych stołach z błyszczącą nawierzchnią- będzie na nich widoczna każda drobinka kurzu.