Wybieramy wyposażenie do jadalni

27-11-2018

Jadalnia to bardzo ważne miejsce w domu, choć obecnie większość osób nie urządza jej w osobnym pomieszczeniu. Coraz częściej wybieramy otwartą przestrzeń, w której jadalnia jest połączona z kuchnią i salonem. Jakie wyposażenie do jadalni wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Praktyczny stół do jadalni

W salonach meblowych oraz w sklepach internetowych można wybierać stylowe stoły i krzesła, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy element kupić osobno. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy będzie zależeć od naszych upodobań oraz stylu wnętrza, jaki wybraliśmy. Tak czy inaczej, każdy powinien znaleźć wyposażenie do jadalni bez większych problemów, gdyż możliwości jest nieskończenie wiele. Nowoczesne stoły i krzesła, które można spotkać obecnie na rynku są utrzymane w minimalistycznej formie. W tym wypadki liczy się materiał wykonania, warto stawiać na naturalne, trwałe materiały, dobrze sprawdzają się stoły drewniane, które są trwałe, co więcej można poddać je renowacji.

Kluczowe jest to, aby wybrać stół odpowiedniego kształtu. Chociaż w przypadku dużej jadalni kształt nie będzie miał kompletnie żadnego znaczenia, to mają do zagospodarowania niewielką przestrzeń, ten czynnik jest ważny. W małych jadalniach dobrze sprawdza się stoły okrągłe, które nie zajmują wiele miejsca, ale mieści się przy nim dużo osób. Innym rozwiązaniem może być stół rozkładany, który w razie potrzeby można rozłożyć uzyskując większy blat. Na taki stół decyduje się bardzo wiele osób, jest to bez wątpienia bardzo praktyczna opcja. Gdy mamy małą rodzinę, która liczy sobie nie więcej, niż cztery osoby, można zdecydować się na zakup stołu kwadratowego, taki model w zupełności wystarczy. 

Jakie krzesła?

Oprócz stołu bardzo ważnym elementem w jadalni są oczywiście krzesła. Najważniejsze jest to, aby krzesła były wygodne, także najlepiej wybierać takie o miękkich siedziskach. Poza tym muszą być stabilne oraz wytrzymałe. Choć najczęściej decydujemy się na zakup krzeseł w komplecie, to dla przełamania aranżacji można wybierać takie, które nie będą do siebie pasować. Taki zabieg aranżacyjny to dość ciekawa propozycja, która z pewnością spodoba się osobom lubiącym odważne rozwiązania. 

Jakie dodatki

Jeżeli chodzi o dodatki to trzeba pamiętać, że nie nagromadzenie zbyt dużej ilości ozdób może spowodować, że przestrzeń będzie wyglądała, jakby była zagracona. Najlepiej ograniczyć się maksymalnie do dwóch kolorów, trzeba stosować podobne faktury. Ważny jest także wybór odpowiednich tekstyliów – zasłony, rolety, obrus, bieżnik, podstawki pod talerze, te wszystkie rzeczy powinny być ze sobą spójne. 
Jadalnia to miejsce, w którym powinniśmy spędzać czas z przyjemnością, musi być przestronna, przytulna i co najważniejsze praktyczna. Każda osoba siedząca przy stole powinna mieć odpowiednią przestrzeń, aby móc zjeść posiłek czy wypić kawę. Jadalnia to bardzo ważne miejsce, w którym nie tylko spożywamy posiłki, ale co ważniejsze zacieśniamy więzi z najbliższymi. Wspólne posiłki to polska tradycja i powinny być dla nas ważną częścią dnia.